Tehniški dan v šoli Lokavec
Kot vsako leto, smo imeli tudi letos 4 tedne pred božičem božično novoletne delavnice, kjer so nastali čudoviti izdelki, ki bodo popestrili domove Lokavških šolarjev, ki so jih izdelali.
Kot vsako leto, smo imeli tudi letos 4 tedne pred božičem božično novoletne delavnice, kjer so nastali čudoviti izdelki, ki bodo popestrili domove Lokavških šolarjev, ki so jih izdelali.
V mesecu novembru smo izpeljali šolsko tekmovanje iz znanja geografije. Tekmovanja se je udeležilo 28 učencev iz 7., 8. in 9. razreda. Osvojili so 10 bronastih priznanj, Zali Zemljič iz 9. razreda pa se je uspelo uvrstiti na državno tekmovanje, ki bo meseca aprila na OŠ Belokranjskega odreda Semič.
Vsem učencem čestitam za uspeh, Zali pa še prav posebej za dosežen rezultat in izkazano znanje ter držim pesti za uspešno tekmovanje na državnem nivoju.
Mentorica Ana Šnofl
V Rdeči igralnici smo tudi letos pripravili že tradicionalno delavnico izdelovanja adventnih venčkov in druge namizne praznične dekoracije. Za začetek smo se obiskovalcem predstavili s prstno igro Kje je palček? ter si ogledali fotografske utrinke dogajanja v naši igralnici v prvem trimesečju vrtčevskega leta. Glavni del večera pa je bilo ustvarjanje adventnih aranžmajev ali venčkov. Ob božični glasbi in sproščenem ter delovnem vzdušju so nastajale zanimive in domiselne namizne dekoracije. Večer smo zaključili s prijetnim druženjem in klepetom ob kavi ter sokom. Vsem se prav lepo zahvaljujemo za udeležbo in dobro družbo. Hvala pa seveda tudi za nekatere podarjene adventne venčke našemu šolskemu skladu. Vsem želimo vesel adventni čas.
V sredo 27.11.2024 nam je bilo v Rumeni igralnici zelo lepo, saj so naše otroke obiskali stari starši. Otrok je s svojo babico/dedkom ustvarjal prav posebne okraske iz dišečega cimetovega slanega testa. A zakaj so posebni? Ker je v njih veliko ljubezni. Vsak je malo drugačen, vsaj je unikaten tako kot naši otroci. Mi smo se prijetno podružili, zdaj pa lahko december kar pride.
V četrtek, 28.11.2024, smo na šoli pripravili božično novoletne delavnice v okviru tehniškega dneva.
Izdelovali smo izdelke za stojnice v prednovoletnem prazničnem vzdušju, se družili in poklepetali.
Nastalo je veliko čudovitih adventnih venčkov in drugih zanimivih in uporabnih izdelkov.
Ponudili jih bomo na stojnicah v Europarku in na šolskih stojnicah.
Naše delo smo tudi dokumentirali, poglejte, kaj je nastalo.
Učenci in delavci šole
Torek, 3. december ob 20.00 na Neodvisen.TV |
Voditelj: Bojan KODELJA
Gost v studiu: Robert TEKAVEC, višji kriminalistični inšpektor Tematika:
MOŽNOST POSTAVLJANJA VPRAŠANJ V ŽIVO Geslo za dostop ni potrebno. |
Klikni za dostop do oddaje V ŽIVO |
*4. 11. – 30. 11. 2024
Cilji projekta so, da bo čim več ljudi zajtrkovalo hrano iz lokalnega okolja
ter da se v šolah in vrtcih več govori o pomenu kmetijstva in čebelarstva,
pomenu pravilne in zdrave prehrane, pomenu živilske industrije,
pomenu gibanja ter pomenu ohranjanja čistega okolja.
(Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano)
Rumenčki smo z začetkom meseca novembra pričeli s spoznavanjem različnega sadja. Vzgojiteljici sta nam pripravil košaro presenečenja, kjer je bilo veeeliko sadja, vsako sadje smo si ogledali, narezali in seveda pojedli, najljubša nam je bila banana, najmanj navdušeni smo bili nad limono. Izdelali smo tudi plakat o sadju, večkrat prebrali pravljico o Zelo lačni gosenici, kjer smo se poleg sadja učili tudi šteti do 5. Ob petkih sta nam vzgojiteljici pripravili poligon, tega smo bili najbolj veseli, saj smo premagovali ovire in se skupaj ob tem zelo nasmejali ali si naredili smoothie iz različnega sadja oziroma iztisnili sok iz pomaranč. Ob vsem tem smo skozi ves mesec ustvarjali – ustvarili smo svoje marmelade in naredili svoje živali iz odpadnega materiala, ki si jih lahko ogledate na našem hodniku. Na temo Tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki smo ga obeležili 15. novembra, smo se še bolj posvetili zdravi prehrani, ves mesec smo večinoma jedli slovenske tradicionalne jedli, se pogovarjali od kod dobimo hrano, zakaj so kmetje in čebele za nas zelo pomembni in zakaj se moramo gibati. Ta teden nas je za konec obiskala tudi Andreja, ki je organizatorka prehrane in skrbi, da v vrtcu dobivamo zdrave obroke. Skupaj z njo smo skuhali ovseno kašo z jabolki, katera nam je bila zelo všeč. Pomembno je, da svoje otroke privajamo na zdravo prehrano, slovenske tradicionalne jedi in gibanje, saj se v tem času premalo poslužujemo tega.
26.11. smo v Oranžni igralnici otvorili adventni čas. Na obisk smo povabili babice, ki so se delavnic z veseljem udeležile. Pomagale so nam izdelati čudovito praznično dekoracijo, lesene snežake, božičke, jelenčke ter zimsko hiško.
Druženje z babicami je zmeraj nekaj posebnega in otroci so se ga zelo veselili. Vzdušje je bilo sproščeno in ustvarjalno. Vse babice so bile zelo kreativne in ob pomoči malih prstkov so nastali čudoviti izdelki, s katerimi bomo okrasili naše vrtčevske prostore, nekaj od njih pa bomo tudi prispevali za vrtčevski bazar.
Dopoldan je ob praznični glasbi, delavni vnemi ter klepetanju hitro minil. Ob zaključku smo babice pogostili s kavo, čajem ter piškoti in se od njih poslovili s simboličnim darilcem. Hvaležni smo jim za tako številčen obisk in se jim zahvaljujemo za lepo preživet dopoldan, katerega v tem hitrem tempu življenja zelo cenimo.
V Zeleni igralnici smo se odločili, da si bomo čim več slovenske hrane sami naredili.
Pripravili smo se na Tradicionalni slovenski zajtrk – izdelali smo si pogrinjke, naredili maslo in spekli kruh z Jakovo babico.
Obiskala sta nas tudi čebelarja ga. Suzana Rejak Breznik in g. Aleš Vanek, ki sta nam pripravila krasni predstavitvi čebel in čebelarskih del ter pokušino različnih vrst medu.
Nato smo imeli tudi delavnico z go. Andrejo Holer, kjer smo si pripravili sladico (pečena jabolka z nadevom).
Trudili smo se tudi in se še zmeraj, da pri obrokih zavržemo čim manj hrane ali nič in nam zelo dobro uspeva.
V tednu med 18.11. in 22.11. smo učenci sedmih razredov izdelovali uporabne izdelke iz ostankov blaga.
Šivali smo dišavne blazinice in darilne mošnjičke. Tako iz “starega” nastane “novo”!
Oglejte si naše delo!
V tednu od 11.11. do 15.11. smo praznovali teden slovenske hrane. V ponedeljek nas je obiskovala čebelarka ga. Suzana Rejak Breznik, kjer smo imeli priložnost poskusiti različne okuse medu. Bilo je super sladko!
Naslednje dneve smo se pogovarjali o zdravi in nezdravi hrani. Naredili smo plakat in nanj prilepili slike sadja, zelenjave in sladkarij. Naučili smo se, kaj je dobro za naše telo in kaj ni tako zdravo. Izdelovali smo tudi čebelice – našo kranjsko sivko, prav tako smo se pogovarjali o naši posebni slovenski čebelici. Izvedeli smo več o naši državi, Sloveniji, in kaj jo dela posebno, kot so naša himna, zastava in slovenski plesi ter pesmi.
V petek pa smo imeli super tradicionalni slovenski zajtrk. Jedli smo domači kruh, maslo, med, jabolko in pili mleko. Nato nas je obiskoval čebelar g. Aleš Vanek, ki nam je povedal kaj je delo čebelarja.
Bilo je res zabavno in veliko smo se naučili!
Z dvajsetimi učenci osnovnih šol Cerkvenjak–Vitomarci, Sveta Trojica in Sveta Ana se že ves petek nahajamo v Lokavcu, kjer se usposabljamo za vrstniške mediatorje. Prvi del usposabljanja smo izpeljali že v ponedeljek, 11. 11. 2024 na OŠ Trojica, danes smo nadaljevali s celodnevno delavnico na podružnični šoli Sv. Ane v Lokavcu, kjer bomo prespali in jutri dopoldan nadaljevali z aktivnostmi.
Kaj pa je vrstniška mediacija? Vrstniška mediacija je proces, ko vrstniški mediator vzpostavi razgovor med sprtimi učenci, ki iščejo rešitev.
NAMEN VRSTNIŠKE MEDIACIJE:
– »nova« pot reševanja konfliktov
– umesti konflikt kot priložnost
– izboljšanje odnosov
– učenje reševanja problemov in aktivnega poslušanja
– vplivanje na disciplino v šoli
Zraven trdnega dela in učenja smo se tudi igrali, sproščali, zabavali, plesali, navrh vsega pa tudi kepali.
Spodaj je nekaj utrinkov iz prvega in drugega dela usposabljanja.
V petek, 15. novembra 2024, smo na OŠ Sveta Ana obeležili dan slovenske hrane v okviru projekta Tradicionalni slovenski zajtrk. Letošnje geslo je bilo: Moj naj zajtrk! Delovni dan smo pričeli z radijsko objavo in učence seznanili s cilji projekta ter jih ozavestili o pomenu domače, lokalno pridelane in tradicionalne slovenske hrane. Po objavi smo s skupnimi močmi na hodniku šole ob spremljavi naših harmonikarjev v en glas prepevali pesem Čebelar. Sledil je zajtrk sestavljen iz okusnega domačega kruha, slastnega mleka in masla ter seveda sladkega medu. Ob koncu smo se posladkali s slastnim jabolkom. Za tako zdrav in okusen zajtrk se lahko zahvalimo lokalnim dobaviteljem. Mleko je prispevala kmetija Šnajder – Ornik, maslo kmetija Smrke, kruh kmetija Mihelič, med čebelarstvo Kapl, jabolka pa kmetija Goznik.
Hvala vsem.
Na šoli smo gostili tudi prav posebne goste, ki so skupaj s prvošolci zajtrkovali v jedilnici naše šole. Pred tem so ob spremljavi harmonikarjev še enkrat zapeli pesem Čebelar, nato pa so prvošolci g. županu, predsednikom lokalnih društev, g. župniku, ravnatelju, podravnateljicama, članom sveta zavoda in ostalim prisotnim pripravili še kratek kulturni program. Sledil je slasten zajtrk.
Ob okusnem zajtrku in mirnem klepetu smo preživeli prijetno jutro.
V Rdeči igralnici smo Teden slovenske hrane obeležili z različnimi aktivnostmi. Za uvod nas je obiskala gospa Suzana Rejak Breznik, katera se med drugim ukvarja tudi s čebelarstvom. Predstavila nam je nekaj zanimivih dejstev o čebelah ter čebelje izdelke, s katerimi smo se lahko tudi posladkali.
V igralnici smo na praktičnem primeru spoznali potek priprave kruha ter ga zamesili. Prijazne kuharice smo prosili, da so nam ga spekle in sledila je slastna pokušina. Imeli smo pravi majhen leseni mlin in otroci so z navdušenjem opazovali, kako so se trda pšenična zrna spreminjala v mehko moko.
S šolskim avtobusom smo se odpravili na krajši izlet na Domačijo Kapl. Tam nam je gospodar Viktor Kapl pokazal različna orodja in priprave, s katerimi so si nekoč pomagali pri pridelavi hrane. Sprehodili smo se tudi do čebelnjaka, sadovnjaka in pašnika s kozami. Gospodarica Darinka Kapl nam je ob koncu obiska pripravila okrepčilo. Vožnja z avtobusom je bila za otroke seveda posebna izkušnja.
V petek smo praznovali Tradicionalni slovenski zajtrk. Obiskal nas je čebelar domačega čebelarskega društva gospod Aleš Vanek in nam predstavil delo čebelarja ter pomen čebel za človeštvo oziroma življenje.
Naša šola sodeluje v akciji TOM POTUJE, OTROKE OBISKUJE. Namen akcije je, da otrokom od 4. do 9. razreda predstavimo pomen pogovora, jih seznanimo s TOM telefonom ter jim ga približamo kot enega izmed virov pomoči, kadar se znajdejo v stiski ali potrebujejo pogovor.
Od ponedeljka dalje bo tako na naši šoli za 14 dni zaživel TOM KOTIČEK, ki se bo nahajal v pritličju šole. Tam bodo različni materiali, ki si jih bodo učenci lahko ogledali. V 4. in 7. razredu bomo izvedli delavnice, v ostalih razredih pa bomo namenili nekaj časa za spoznavanje in približanje Tom telefona.
Vabljeni tudi k ogledu promocijskega videa TOM telefon: https://www.youtube.com/watch?v=ei2yWJmvziY
V sredu, 13. 11. 2024 smo se z vesmi učence centralne in podružnične šole odpravili na skoraj zimski pohod. Učenci od 1. do 5. razreda so se odpravili do koče Luka na Pohorju. Učenci od 6. do 9. razreda pa so se letos odpravili na Urbana. Vsi smo varno prispeli na vrh in tudi nazaj v dolino. Naužili smo se svežega zraka in natrenirali mišice celotnega telesa.
Letos smo ponovno vključeni v projekt Krokus, ki je nastal na Irskem na pobudo združenja HEI (Holocaust Education Ireland) in ga vsako leto pri nas organizira Sinagoga Maribor. Združenje vsem vključenim šolam podari rumene krokusove čebulice, ki spomladi s svojimi rumenimi cvetovi spominjajo na vse žrtve judovskih otrok, ki so umrli v holokavstu, in v spomin na tisoče drugih otrok, ki so bili žrtve nacističnih grozodejstev.
Pred šolo smo že posadili čebulice krokusov, druge aktivnosti pa potekajo pri pouku.
Mentorici Ana in Božena
V sklopu Tedna slovenske hrane in Tradicionalnega slovenskega zajtrka nas je v torek, 12. novembra, obiskal čebelar g. Vanek. Spoznali smo veliko novega o čebelah, čebelarsko opremo, videli smo, kako izgledajo panji in panjske končnice, podrobneje spoznali delo čebelarja in orodje, ki ga čebelar potrebuje za opravljanje svojega dela.