Skoči na glavno vsebino
Select Page

Področno tekmovanje LEGO in KTO

V petek, 29.3.2023, je v Ormožu potekalo področno srečanje v konstruiranju LEGO in izdelavi izdelkov.

Našo šolo je zastopalo 10 učencev od 1. do 8. razreda: Tim Kuzma in Lovro Rola (1.r), Erik Bruher (2.r), Lin Kop (3.r), Eva Polenšak (4.r), Metod Šijanec, Gašper Lasecky, Melanie Bruher in Ela Jančar (6.r) in Brin Peček (8.r).

Vsi smo preživeli ustvarjalno dopoldne v sestavljanju izdelkov iz lego gradnikov, izdelovanju iz papirja in učenčeve domače delavnice.

Tekmovalci so se odlično odrezali, saj se je kar pet učencev uvrstilo na prva štiri mesta (Tim, Lovro, Erik, Lin in Melanie.  Brin Peček pa bo našo šolo zastopal tudi na državnem tekmovanju v Mariboru.

Vsem čestitamo!

Mentorica Irena Rola Bek

ZAKLJUČILI ŠOLSKE STOJNICE

Z zadnjo stojnico pred veliko nočjo smo zaključili serijo stojnic v letošnjem šolskem letu v organizaciji šolskega sklada. 

V četrtek smo pripravili stojnico tudi v kraju, dogajanje pa so popestrili naši harmonikarji: Kevin, Rene, Žan, Jurij in Anže.

Vse so bile uspešne in so obogatile stanje na računu šolskega sklada.

Zahvaljujemo se vsem – učencem, staršem, delavcem in članom upravnega odbora, ki ste pomagali pri izdelavi izdelkov, prispevali izdelke in sodelovali pri izvedbi stojnic v šoli in kraju.

Državno tekmovanje s področja zgodovine

V začetku meseca marca je na OŠ Dušana Flisa v Hočah potekalo državno tekmovanje s področja zgodovine. Našo šolo je s ponosom in z veliko mero znanja zastopala učenka Zala Zemljič.
Za vložen trud, izkazano znanje in dosežen uspeh ji iskreno čestitamo.

Mentorica Ana Šnofl

Tekmovanje v znanju matematike za Kenguru Vegova priznanja

V četrtek, 21. 3. 2024, je na OŠ Sveta Ana potekalo šolsko tekmovanje osnovnošolcev v znanju matematike. Šolskega tekmovanja se je udeležilo skupno 134 učencev od 1. do 9. razreda. Učenci so se na tekmovanju dobro odrezali, saj se je 12 učencev uvrstilo na regijsko tekmovanje, ki poteka za učence od 6. do 9. razreda.

Učenci Melanie Bruher (6.a), Gašper Lasecky (6.a), Ema Žugman (6.a), Zoja Žižek (6.b), Tiana Marija Nikl (7.a), Klara Nikl (7.b), Svit Kos (8.a), Sara Roškar (8.a), Eva Golob (9.a), Jan Lebar (9.a), Žiga Lončarič (9.b) in Neža Šijanec (9.b) se bodo v četrtek, 4. 4. 2024, udeležili regijskega tekmovanja na OŠ Kamnica. Čestitamo!

Mentorici: Natalija Ornik Kramberger in Irena Rola Bek

 

Nova ekonomska cena vrtca

Spoštovani starši!

Občina Sveta Ana je sprejela nov Sklep o določitvi cen programov vrtca v Občini Sveta Ana, ki je začel veljati s 1. 3. 2024. V prilogi Vam prilagamo nov Sklep in cene programov.

NOVOST: Windows 11 Education za učence

Vsem učencem naše šole smo omogočili možnost, da nadgradijo operacijski sistem Windows, ki ga uporabljajo na domači napravi. Vsak učenec je upravičen do 1 licence Windows 11 Education Upgrade.

  • Licenca Windows 11 Education Upgrade je nadgradna licenca, pogoj za namestitev je predhodno nameščena ena od licenčnih verzij operacijskega sistema Windows (XP, 7, 8, 8.1, 10),
  • za učence Osnovne šole Sveta Ana je prevzem licence omogočen preko spletne strani https://sveta-ana.onthehub.com/,
  • za prevzem namestitvene datoteke potrebujete svoje AAI uporabniško ime in geslo. Navodila za delo z AAI računom najdete tukaj: http://ossvetaana.splet.arnes.si/aai-gesla/

Več informacij, kako prevzeti licenco, prenesti in namestiti Windows 11 Education pa najdete TUKAJ.

Windows 11 Education

V okviru obstoječe EES pogodbe sklenjene z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, je sedaj omogočena brezplačna nadgradnja Windows operacijskega sistema tudi vsem našim učencem. Vsak učenec je upravičen do 1 licence Windows 11 Education Upgrade, za uporabo na svojih domačih napravah.

 

→ Brezplačen PREVZEM licence za Windows 11 Education ←
→ Navodila za PRENOS in NAMESTITEV Windows 11 Education ←

 

POZOR: Licenca Windows 11 Education Upgrade je nadgradna licenca, pogoj za namestitev je predhodno nameščena ena od verzij operacijskega sistema Windows.

 

POJASNILO GLEDE Windows 11 Education Upgrade

Prenehanje dostopa do storitve Windows 11 Upgrade:

Uporabniku upravičenost do licenc poteče s prenehanjem šolanja na naši šoli (konec 9. razreda, prestop na drugo šolo, predčasno prenehanje šolanja na naši šoli, ipd.). Takrat se tudi uporabniku deaktivira licenca. Osnovna šola Sveta Ana NE ODGOVARJA za morebitno izgubo podatkov ali dokumentov ob nalaganju in uporabi Windows 11 Education Upgrade!

Na šoli prav tako ne nudimo podpore pri nagalanju ali uporabi Windows 11 Education Upgrade in drugih storitev, saj gre za storitev, ki jo nudi zunanji ponudnik in ni v upravljanju šole. Za podrobnejše informacije uporabite vgrajeno pomoč ali pa informacije poiščite na spletu.

Organizator informacijskih dejavnosti

 

David Pešl, dipl. inž. rač. in inf. tehnol.
ROID – računalnikar, organizator informacijskih dejavnosti
E-pošta: david.pesl@sveta-ana.si

Pozitivna jutranja misel

Strokovni delavci šole vsako jutro s kratkim 3 — 5 minutnim prispevkom spodbudijo otroke in svoje sodelavce k pozitivnemu razmišljanju in jih s tem navajajo na pozitivno naravnanost do sebe in do drugih. Vsak mesec je namenjen drugi tematiki, ki sledi letnim časom, praznikom, pomembnim dnevom… Otroci se tako v jutranjem času umirijo in lažje pričnejo s šolskim delom.

Šolski muzikal (Kekec)

Muzikal (angleško musical) je glasbeno-scensko delo, ki se je razvilo iz operete. Za razliko od nje ima lahkotnejšo vsebino, več govorjenih dialogov, več plesa in pevskih točk, ki temeljijo na popularni ali jazzovski glasbi. Vsebine zgodb so lahko ljubezenske, družbenokritčne, komične, izobraževalne, itd.

Na OŠ Sveta Ana je v lanskem šolskem letu učiteljica angleščine Karin Petko Strmšek napisala vsebino, scenarij in besedila za »songe« muzikala Kekec. Z učiteljico glasbene umetnosti Natašo Petek sta povabili učence k nastopu in opravili avdicijo. 14 učencev (igralcev) je tako celo šolsko leto vadilo muzikal Kekec.

Premiera muzikala je bila na zakjučni prireditvi ob koncu lanskega šolskega leta. V poletnih počitnicah so ga uprizorili še enkrat. V šolskem letu 2023/2024 nadaljujejo z nastopi tudi po drugih krajih oziroma osnovnih šolah. V načrtu je že izdelava novega muzikala z novo vsebino in novim naslovom.

Premagovanje treme na vseh življenjskih področjih, urjenje čutnega in čustvenega spomina, disciplina, občutek za prostor in soigralce, samozavesten nastop na odru, sobivanje s soigralci, medvrstniško
povezovanje, vokalna tehnika, gledališka igra, itd., so le nekatere od mnogih kompetenc, na katerih gradimo s pomočjo glasbenega gledališča.

Glasba, zanimive koreografije in najrazličnejše gledališke vloge hitro navdušijo občinstvo in pripomorejo k sproščenemu, zabavnemu in prijetnemu druženju.

Rastem s knjigo

»Rastem s knjigo« je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture. S projektom motiviramo osnovnošolce za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbujamo k obiskovanju splošnih knjižnic. Javna agencija za knjigo Republike Slovenije ga je začela voditi ob ustanovitvi leta 2009.

Cilji nacionalnega projekta »Rastem s knjigo« so:

  • spodbujati dostopnost kakovostnega in izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja,
  • promovirati vrhunske domače ustvarjalce mladinskega leposlovja,
  • spodbujati bralno motivacijo šolarjev in njihov obisk splošnih knjižnic,
  • motivirati založnike za večje vključevanje sodobnih slovenskih piscev v založniške programe za
    mladino ter povečevanje deleža izdanega izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja.

Projekt »Rastem s knjigo« pripravljamo v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Pionirsko – centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo pri Mestni knjižnici Ljubljana (MKL), Zavodom RS za šolstvo, Združenjem splošnih knjižnic, Sekcijo šolskih knjižnic pri ZBDS in Društvom slovenskih pisateljev.

Prve priprave na projekt, ki je vezan na šolsko leto, se pričnejo v spomladanskih mesecih z javnim razpisom, v okviru katerega pristojna strokovna komisija JAK med prijavljenimi slovenskimi mladinskimi deli izbere dve – eno za sedmošolce in eno za dijake prvih letnikov. Začetek projekta je v jesenskih mesecih, ko so izbrane knjige dostavljene v vse splošne knjižnice v Sloveniji.

Vsako leto sta izbrani dve drugi deli. Projektna skupina RSK, ki vključuje predstavnike sodelujočih institucij, pripravi natančne informacije o izvajanju projekta za šole in knjižničarje, v sodelovanju z založnikom in avtorji pa tudi promocijsko gradivo in predstavitvena filma za obe deli. Vsi sedmošolci prejmejo vsak svoj izvod izbrane knjige ob posebej za to priložnost organiziranem obisku
lenarške splošne knjižnice. Obisk knjižnice poleg prejema knjige vključuje še spoznavanje knjižničnega informacijskega znanja, seznanjanje z najnovejšim mladinskim leposlovjem ter predstavitev avtorjev in
knjige. Med šolskim letom potekajo tudi srečanja učencev in dijakov z avtorji izbranih knjig po številnih slovenskih šolah. Te nastope sofinancirata Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS in Društvo slovenskih pisateljev.

Potovanje v branje

Osnovni cilj je razvijanje bralnega interesa in motivacije za branje. Z bralnim dnevnikom ter različnimi bralnimi in drugimi komunikacijskimi dejavnostmi učence spodbujamo in navajamo k rednemu branju, kar omogoča tudi uspešnejše usvajanje ter avtomatizacijo bralne tehnike. V projekt so vključeni učenci I. in II. VIO. Pomemben del projekta predstavlja formativno spremljanje napredka učencev pri branju. Ob »potovanju v branje« učenci ugotavljajo, da je učenje branja lahko zanimivo ter da je branje tudi zabavno. Pomembno je, da branje otrokom približamo na prijeten način in tudi tako razvijamo vseživljenjsko zanimanje za branje. V projektu imajo zelo pomembno vlogo tudi starši, ki otrokom v berejo in aktivno spremljajo branje otrok.

English for life (angleščina za življenje)

UČITELJICE: Karin Petko Strmšek, Barbara Pristovnik, Mateja Kramberger, UČENCI: 7., 8., 9. razred

Cilj projekta je predvsem razvijanje medkulturne sporazumevalne zmožnosti v angleščini. Učenci razvijajo naslednje zmožnosti sprejemanja, tvorjenja in posredovanja besedil:

  • poslušanje in slušno razumevanje: učenci razumejo besedna sporočila v angleščini in nebesedne
    slušne prvine sporazumevanja,
  • govorno sporazumevanje: učenci se govorno sporazumevajo v ustrezni pogovorni angleščini,
  • govorno sporočanje: učenci govorno sporočanje v angleščini,
  • branje in bralno razumevanje: učenci razumejo pisna besedila v angleščini,
  • pisanje, pisno sporazumevanje in pisno sporočanje: učenci zapisujejo, pisno sporočajo in se pisno
    sporazumevajo v ustrezni pisni angleščini,

Posredovanje (mediacija): učenci govorno in/ali pisno posredujejo iz angleščine v slovenščino in nasprotno v okoliščinah, ko se osebe iz različnih razlogov ne morejo neposredno sporazumevati.
Poleg tega bomo medpredmetno povezali pouk angleščine in slovenščine.

V okviru projekta agencija LTA organizira strokovno ekskurzijo v London, ki bo kot nadstandarna dejavnost samoplačniška. Pred odhodom, ki je predviden v zimskih počitnicah februarja, bomo pri urah dodatnega in dopolnilnega pouka ter pri izbranih rednih urah izvedli predstavitve posameznih londonskih znamenitosti, ki jih bodo pripravili in predstavili učenci. Odvisno od razreda, ki ga obiskujejo, bodo učenci opisovali znamenitosti, kraje, osebnosti, predstavljali zgodovino mesta in/ali posameznih znamenitosti, osebnosti, pripravljali naloge, ki jih bodo opravljali med ekskurzijo, itd.

Med strokovno ekskurzijo, na kateri bo večinoma uporabljan jezik angleščina, bodo komunicirali v tujem jeziku z učiteljicami in z vodičem, z angleškim vodičem, ki bo vodil en dan ekskurzije, ter s številnimi neznanci, s katerimi bodo prišli v stik npr. v trgovinah, na stojnicah, v hotelu, v restavracijah, na javnih prevoznih sredstvih in še kje. Tako bodo v praksi in v avtentičnem okolju spoznavali in preizkušali pri pouku naučene strukture. Prav tako bodo učenci o vsaki izmed ogledanih znamenitosti spregovorili na samem mestu ter med ali po ogledu izpolnili London Diary oz. Londonski dnevnik, ki ga bodo prejeli pred odhodom. Med ekskurzijo bodo nastajali tudi kratki filmčki, ki bodo predstavljali utrinke z ekskurzije (video diary, vlog).

Po končani ekskurziji bodo učenci opravili refleksijo, presojali bodo svojo sposobnost samostojne komunikacije ter zapisali o doživetem. V slovenščini bodo pri urah dodatnega pouka ter pri rednih urah pripravljali in predstavljali besedilne vrste, npr. poročilo o dogodku, intervju, opis poti, pripoved o doživetju, opis kraja/dela kraja, opis postopka oz. recept. S tem bo korelacija med doživetjem, torej strokovno ekskurzijo, ki je osredotočena na pouk angleščine in na rabo le-te v vsakdanjih, avtentičnih okoliščinah, smiselno povezana tudi s številnimi vsebinami, ki jih učenci spoznavajo pri pouku slovenščine, natančneje pri delu z neumetnostnimi besedili. Prav tako bo izpostavljeno tudi delo, ki ga v 9. razredu berejo pri pouku književnosti – ogledali si bomo gledališče Globe Theatre ter tako veliko bolje začutili utrip in okoliščine nastanka Shakespearjevega dela Romeo in Julija.

Evalvacija projekta bo potekala ob zaključku posameznih dejavnosti ter ob koncu šolskega leta. Vanjo bodo vključeni sodelujoči učenci in učitelji ter spremljevalci na strokovni ekskurziji.

Bralna značka

Bralna značka je nacionalni projekt, ki deluje pod okriljem Društva Bralna značka Slovenije, njen program pa je del nacionalnega programa Zveze prijateljev mladine Slovenije in je tudi z njihove strani sofinanciran. Bralna značka ima natančno zastavljene vzgojno-izobraževalne cilje: podpira razvijanje bralne motivacije učenk in učencev (pri čemer se vključujejo v dejavnost po lastnih nagibih in presoji zato, da razvijajo sposobnosti in talente), širjenje in uporabo znanja, globlje razumevanje ter razvijanje socialne občutljivosti, moralni in intelektualni razvoj posameznika, predvsem pa je to dejavnost, ki pripomore k razvoju bralne pismenosti vseh vključenih učencev. Mentorji Bralne značke pripravijo navodila, smernice oz. kako bodo preverjali prebrane knjige pri učencih. V mesecu marcu v sklopu dneva dejavnosti kulturni dan kot motivacijo za branje povabimo zanimivega kulturnega ustvarjalca. Povabljen je Andrej Predin. Zaključek bralne značke bo ob koncu šolskega leta, ko bodo razredniki podelili bralna priznanja. Zlati bralci šole, učenci, ki so dosegli Bralno značko v vseh devetih razredih, dobijo priznanje in spominsko knjigo na zaključni predstavi za javnost in na valeti.

Druženje ob materinskem dnevu v Zeleni igralnici

Le kakšen bi bil svet, če na njem ne bi bilo mamic? Mami se lahko za vso ljubezen, nežnost in tudi povzročene skrbi zahvalimo na različne načine. In kako bi sploh lahko bilo bolje, kot pa s povabilom v našo igralnico na sproščeno popoldansko druženje.

Po kratkem pozdravu smo mamice najprej razveselili s predstavo Mojca Pokrajculja ter poželi glasen aplavz. Nato je sledila igra, s katero smo ugotavljali, kako dobro nas mamice prepoznajo – z zavezanimi očmi. Sploh ni bilo dileme, vsaka od mamic je z dotikom kaj kmalu našla svojega otroka. Ob tem so otroci poklonili majhno pozornost. Sledil je ogled videoposnetka, na katerem je vsak od otrok v času bivanja v vrtcu mamici poklonil stavek, dva ali tri. Za marsikatero mamico je bilo to ganljiv trenutek. Ob koncu “uradnega” dela smo si ogledali še nekaj utrinkov iz življenja v vrtcu oziroma v Zeleni igralnici.

Druženje se je nadaljevalo s pogostitvijo, igro in sproščenim klepetom. Hvala vsem udeležencem, da ste skupaj z nami pričarali zelo prijeten popoldan. In seveda še enkrat, drage mamice, iskrene čestitke! 

Nastop ob materinskem dvevu v Lokavcu

V četrtek, 21. marca so otroci vrtca in osnovne šole v Lokavcu povabili mamice, babice in tudi prababice na prireditev ob materinskem dnevu. Ob pomoči vzgojiteljic in učiteljic so izvedli lep program s plesom, igro in glasbo. Ob zaključku prireditve so stopili do mamic, babic in se jim zahvalili za skrb in ljubezen, s katero se razdajajo svojim otrokom. Utrinke si oglejte v fotogaleriji.

Ringaraja – Območno srečanje otroških folklornih skupin Slovenije 2024

Otroška folklorna skupina Osnovne šole Sveta Ana se je tudi letos udeležila območnega srečanja otroških folklornih skupin, ki je potekalo 14. 3. 2024 v Jurovskem Dolu. Predstavili so smo s spletom Dere sen jaz mali bija, ki pripoveduje o tem, kako se  otroci na vasi  brezskrbno igrajo in se zbadajo. Odločijo se, da si privoščijo najmlajšega med njimi. Z igro “Ugani kdo” se iz njega malce ponorčujejo in ga pustijo v nevednosti. A kljub temu, da je najmlajši se jim ne da. Zapusti skupino, poišče godca in si izbere plesalko ter jim pove, kako je, ko si mali. Skupaj z njima zaplešejo še ostali. Mladi plesalci so se na odru dokazali s svojo ubranostjo in nalezljivo pozitivno energijo.

Mladi plesalci skupaj z mentorico bi se iskreno zahvalili godcu, Simonu Rajterju za odlično glasbeno spremljavo.

Folklorni ples imeti rad ni kar tako. Potrebno je napraviti kar nekaj korakov in vaj. En sam plesalec ali član skupine ne pomeni nič. Le skupina je tista, ki lahko dobro in dolgoročno ustvarja in deluje. Na svoje mlade folklornike sem zelo ponosna. Želim jim še veliko plesnih korakov in da še naprej nosijo ljudske plese z veseljem v srcu. Naj jih   predajajo naprej, da ne bodo šli v pozabo.

Mentorica: Mateja Kop

Prireditev ob materinskem dnevu

Skupaj z učenci šole in otroki vrtca smo ponovno pripravili prireditev za naše mame, ki je postala že tradicionalna. Letošnji slogan je bil Mama, imam te najraje na svetu. Učenci so s svojimi prikupnimi točkami, s svojo nagajivostjo in ljubkostjo, privabili nasmešek in tudi kakšno solzico na obraz svojih mam.

Prireditev sta povezovala učenca 4. a razreda: Maja Lončarič in Rok Knuplež, dramska skupina pa je s predstavo Družina, prireditev zaokrožila.

Po koncu prireditve smo mame razveselili še s prelepim cvetom, ki so ga dobile pri izhodu. Navdušeni smo bili nad prijetnostjo in nežnostjo prireditve.

Anja Ploj

DOSTOPNOST