V petek, 26. 5. 2023 je v avli Antona Fašinga na občini Sveta Ana potekala otvoritev 5. likovnega mozaika otrok. Prireditev je bila del svetovnega tedna umetnosti, ki je potekal povsod po svetu med 22. in 28. majem pod pokroviteljstvom UNESCA. Teden umetnosti spodbuja razvoj in integracijo umetnosti v izobraževanje in ga podpira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Ministrstvo za kulturo.
Na razstavi se predstavljajo učenci od 6. do 9. razreda pod mentorstvom Metke Beber. Razstavo sestavljata dva tematska sklopa. Prvi sklop predstavljajo najboljša likovna dela ustvarjena pri pouku likovne umetnosti in obveznem izbirnem predmetu likovno snovanje. Drugi sklop pa so dela ustvarjena posebej za namen Tedna umetnosti, ki je potekal pod naslovom » Srečanje umetnika in znanstvenika«.
Ta podnaslov nas je vzpodbudil k raziskovanju pogleda na svet, kjer se umetnost prepleta z znanostjo. Čeprav je med področjema veliko razlik, obstajajo med umetnostjo in znanostjo številne povezave, saj obe delujeta na principih opazovanja in zaznavanja sveta, ustvarjalno iščeta še nove neodkrite poglede ali rešitve. Skupaj lahko znanost in umetnost prispevata k boljšemu razumevanju sveta in človeka. O tem smo se prepričali z učenci devetega in obeh šestih razredov. Naši devetošolci so se naučili opazovati geometrijsko linearno, zračno in barvno perspektivo. Svoje znanje so pokazali s čudovitimi podobami krajine.
Šestošolci so raziskovali biotsko raznovrstnost. Risbe in reliefi naših šestošolcev vam pričarajo čudoviti svet gozda, travnikov in morja. V tem projektu je šlo za medpredmetno povezovanje naravoslovja in likovne umetnosti pod mentorstvom Božene Šmirmaul in Metke Beber.
Teden umetnosti vzpodbuja vse zvrsti umetnosti. Zato so otvoritev obogatili s svojim nastopom še glasbeniki: Izak Lorenčič in Neja Vetršek ter plesalka Eva Marija Lebar.
Prisotne sta pozdravila župan občine Sveta Ana g. Martin Breznik ter ravnatelj OŠ Sveta Ana g. Aleksander Šijanec. Razstava bo na ogled še nekaj časa. Lepo vabljeni, da jo obiščete.

Metka Beber

Sveta Ana, 26. 5. 2023