Leto je spet naokrog in bliža se 6. oktober, svetovni dan cerebralne paralize. Letos je potekal pod geslom Edinstven CP oz. Edinstvena CP (ang. UNIQUELY CP).

Svetovni dan cerebralne paralize je globalna kampanja ozaveščanja o cerebralni paralizi, katere namen je graditi podporo skupnosti ljudem s cerebralno paralizo in povezovanje več kot 17 milijonov ljudi po svetu, ki živijo s tem stanjem; kampanja poteka v več kot 100 državah po vsem svetu. Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije je del tega gibanja že od vsega začetka.

Dan cerebralne paralize smo obeležili tudi na naši šoli, in sicer  v okviru projekta Korak k sončku. Učenci od 1. do 5. razreda smo v goste povabili našo bivšo učenko, Lidijo Ketiš, ki nam je zelo lepo, preprosto in nazorno predstavila svoje odraščanje, čas šolanja, preživljanje svojega prostega časa in še mnogo drugih zanimivih stvari. Lidijin obisk je zagotovo zelo pripomogel, da učenci sedaj na poseben način sprejemajo in razumejo drugačnost. V njeni družbi smo se počutili zelo dobro, prijetno in sproščeno. Pripomogla je k temu, da sedaj gledamo na svet z drugačnimi očmi, pozitivizmom in veliko mero strpnosti in sočutnosti. Lidija s ponosom pove, da ji je od samega začetka izjemno pomembna podpora domačih, da se sploh lahko vključi v družbo. Vseeno pa se sama zaveda, da lahko določene stvari, kot so hranjenje, oblačenje, skrb za osebno higieno in še marsikaj lahko opravi tudi sama, brez pomoči drugih. Želi si namreč biti čim bolj samostojna in neodvisna.

Predvsem ganljivo pa je njeno sporočilo, ki ga tako rada ničkolikokrat ponavlja. Zase namreč pravi, da ni bolna. Sama sebi se zdi popolnoma takšna kot so drugi, z edino razliko, da ne more hoditi. S tem se je rodila in naučila živeti. Pravi, da je vedno čutila, da je bila poslana na ta svet z nekakšnim razlogom. V zadnjih letih je ugotovila, da zato, da ljudi uči, da biti na vozičku še ne pomeni, da ne živiš. Živiš, samo malo drugače.